آزمایش قند خون

گفتگو توسط سیده نرجس فخر راد , در تاريخ 31 December 07:00 PM ايجاد شده

آزمایش قند خون


 


این آزمایش برای تشخیص بیماری قند یا دیابت به چند طریق مورد استفاده قرار می گیرد.


1_ FBS (قند خون ناشتا): لازم است بیمار 10 تا 12 ساعت ناشتا باشد.


2_ BS: در این آزمایش بیمار مشکوک به دیابت است و نیازی به ناشتا بودن نیست.


این آزمایش معمولا برای افرادی است که مبتلا به دیابت بوده اند و یا انسولین مصرف نکرده اند و در ساعتهای خاصی از شبانه روز انجام می گیرد. مثلاBS 4PM (BS در ساعت 4 بعدازظهر).


3_ hpp2: یعنی باید دوساعت از خوردن گذشته باشد و این آزمایش برای تشخیص بیماری دیابت است. افراد بعد ازدو ساعت که از خوردنشان بگذرد قند خونشان طبیعی می شود.


نمودار فوق قند خون یک فرد طبیعی و فرد دیابتی را بررسی می کند، یک فرد طبیعی هر چقدر که غذای شیرین بخورد قند خونش از 150 بالاتر نمی رود اما یک فرد دیابتی که انسولین مصرف می کند بعد از نیم تا یک ساعت قند خونش به 200 الی 250 هم می رسد.


4_ GTT (گلوکز تلورانس) یعنی آزمایش تحمل گلوکز که شرایط خاصی برای انجام آن وجود دارد.


ابتدا آزمایشFBS  برای بیمار انجام می شود و بعد براساس وزن بیمار پودر گلوکز(به ازای هر کیلو 1گرم) را وزن کرده داخل آب حل می کنیم 1 یا 2 قطره آبلیمو به آن اضافه می کنیم و به بیمار می دهیم تا بخورد سپس هر نیم ساعت یکبار در 8 نوبت از بیمار خون گرفته می شود.


در حالت طبیعی قند خون برای افراد ناشتا بین 70 تا 110 است. اگر قند خون از حد طبیعی مثلا از 60 میلی گرم پائین تر باشد هیپوگلیسمی و اگر از حد طبیعی مثلا از 140 یا 150 میلی گرم بالاتر باشد هیپرگلیسمی نام دارد همچنین اگر قند خون از 180 میلی گرم بالاتر رود قطعا باید داخل ادرار بیمار قند دیده شود و محلول به رنگ سبز دیده شود که به این مرحله آستانه تحمل کلیوی می گویند.


 


روش کار


ابتدا سه عدد لوله آزمایش برداشته و به ترتیب تست(T)، استاندارد(S) و بلانک معرف(B) نامگذاری می کنیم سپس به ترتیب جدول زیر مواد را به آن ها اضافه کرده و به مدت 15 دقیقه در انکوباتور قرار می دهیم.


اگر حجم نهایی ازcc 2 کمتر بود دو کار باید صورت گیرد:


1- تمام محلول ها را 2 یا 3 برابر می کنیم.


2- می توانیم در آخرین مرحله به همه لوله ها 1 تا 2 سی سی آب مقطر اضافه کنیم.


سپس لوله ها را از داخل انکوباتور بیرون آورده و درون دستگاه اسپکتروفتومتر در طول موجnm  500=λ قرار داده و جذب نوری لوله تست و لوله استاندارد در مقابل بلانک معرف قرائت می شود. ابتدا بلانک معرف را در داخل کووت ریخته و در دستگاه قرار می دهیم سپس دستگاه را صفر کرده و کووت تست را در دستگاه قرار داده و مجددأ دستگاه را با بلانک معرف صفر می کنیم و در نهایت کووت استاندارد را می گذاریم.


 

پاسخ ها
خانم معين
اضافه كردن اب مقطر مشكلي ايجاد نميكنه ؟
معمولا به ازاي هر 1 سي سي محلول ، 10 لاندا سرم استفاده ميشه
اگر 1سي سي محلول و 1 سي سي اب مقطر باشه ، 20 لاندا سرم بايد استفاده بشه .
يه سوال دارم:
معمولا جذب استاندارد قند در 450 نانومتر ، 0.300 هست(براي 10 لاندا استاندارد و 1سي سي محلول)
حالا اگه 20 لاندا استاندارد رو براي ( 1سي سي محلول و 1 سي سي اب مقطر) استفاده كنيم ، جذب چقدر پائين تر مياد ؟

1194 روز پيش
 

گفتگوی آنلاین

ابتدا باید لاگین کنید.