نکاتی در مورد مقادیر نرمال TSH
(1 مشاهده) (1) مهمان
  • صفحه:
  • 1

موضوع: نکاتی در مورد مقادیر نرمال TSH

نکاتی در مورد مقادیر نرمال TSH زمان نامشخص #1

مقادير نرمال TSH در اكثر آزمايشگاه‌هاي ايالات متحده در حد ۵/۰ الي ۵/۴ يا ۵ در نظر گرفته ‌شده ‌ است. از طرف ديگر ۹۵% داوطلبين سالم با تيروئيد نرمال داراي سطح TSH بين ۴/۰ الي ۵/۲ (mIU/L) بوده‌اند. نتايج يك مطالعه نشان داد كه اگر حداكثر مقدار نرمال TSH را ۵ قرار دهند تقريباً ۵% از كل جمعيت‌ هايپوتيروئيد خواهند بود و در صورتي‌كه مقدار حداكثر نرمال TSH را برابر با ۳ فرض نمائيم تقريباً ۲۰% از كل جمعيت هايپوتيروئيد مي‌باشند.در حال حاضر انجمن آمريكائي اندوكرينولوژيست‌هاي باليني (American Association of Clinical Endocrinologists) دامنه و طيف مقادير نرمال TSH را محدودتر و باريك‌تر اعلام كرده و آن را بين ۳/۰ تا ۳ در نظر گرفته و پيشنهاد داده‌اند. برخي از پزشكان اين طيف را بعنوان مبناي تشخيص و مديريت درمان بكار مي‌برند ولي برخي ديگر مقادير كاهش يا افزايش قابل‌ ملاحظه در TSH را بعنوان مبناي تشخيص و درمان بكار مي‌گيرند. به هر حال AACE تصميم گرفت كه دامنه‌ي مقادير نرمال TSH را به ۳/۰ الي ۳ كاهش دهد زيرا بسياري از مردم ممكن است مشكلات و اختلالات تيروئيدي خفيفي داشته ‌باشند كه به اين وسيله مي‌توان آنها را بكمك درمان بهبود داد و همچنين با اين عمل پزشكان قادر خواهند بود كه چنين بيماراني را بيشتر تحت‌ نظر قرار دهند. مقادير نرمال جديد توصيه شده از طرف انجمن فوق اطلاعاتي را در دسترس پزشكان قرار مي‌دهد كه به موجب آن بتوانند بيماري‌هاي خفيف و متوسط تيروئيدي را قبل از آنكه به اثرات و آسيب‌هاي جدي به سلامت بيمار بيانجامد (نظير افزايش سطح كلسترول سرم، بيماري‌هاي قلبي، استئوپوروز، نازائي و دپرسيون) شناخته و از عوارض بعدي پيشگيري نمايند.
علیرغم اختلافات کم در غلظت TSH در بین بالغین جوان‌تر و مسن‌تر، بر روی این مسئله توافق شده است که لزومی به تفکیک کردن و از هم متمایز کردن این مقادیر بین گروه‌های سنی فوق نمی‌باشد
بالغین با مقادیر بالاتر TSH یعنی مقادیر بالاتر از ۲/۵ mIU/L بیمارانی با نقص یا نارسائی مخفی تیروئیدی هستند. در یک مطالعه‌ی پایشی (۲) بالغینی که میزان TSH آنها ۲/۵-۴/۵ mIU/L بود، اغلب اوقات غلظت‌های بالائی از آنتی‌بادی‌های ضدتیروئیدی (anti-TG and anti TPO) نشان دادند. بعلاوه در این گروه در یک دوره‌ی ۲۰ ساله هیپوتیروئیدیسم ظاهر گردید. برخلاف این مسئله، محققین دریافتند هنگامی‌که بیماران آنتی‌بادی‌های ضدتیروئیدی را کنار می‌گذارند کاهش قابل ملاحظه و مهمی در مقادیر بالای رفرانس مشاهده نمی‌شود.
با در نظر گرفتن این دسته از بیماران تحت بالینی (ساب کلینیکال) مقادیر نرمال را می‌توان به حد بالای ۲/۵ mIU/L کاهش داد.
وضعیت در بچه‌ها متفاوت است. در اینجا مقادیر نرمال TSH بطور واضح بالاتر از مقادیر مربوط به بالغین است. هنگام تولد TSH تا میزان ۴ برابر بالاتر است. بعد از ۱۰ هفتگی دو برابر می‌شود و بعد از ۵ سال در حدود ۲/۱ برابر مقادیر مربوط به بالغین می‌گردد.
  • جلال بابائی
  • ( كاربر )
  • آفلاين
  • كاربر نيمه فعال
  • ارسال: 67
  • امتياز: 0

پاسخ: نکاتی در مورد مقادیر نرمال TSH زمان نامشخص #2

باسلام واحترام وتشکرازمطالب جالب توجه شما؛ذکرچند نکته دراین خصوص خالی از لطف نمی باشد:
تشخیص زودهنگام کم کاری تیروئید سودمند می باشد امامضرات درمان کم کاری برای فرد یوتایروئید نبایدنادیده گرفته شود.بنابراین تشخیص فردیوتایروئیدازهایپوتایروئید تنها باآزمایش TSH درمحدوده مرزی بنظرکارآسانی نمی باشد.امروزه استفاده از واژه رنج نرمال در تشخیص بیماریهادرحال منسوخ شدن است زیرارنج نرمال درهرکشوروهرمنطقه وهرفرد متفاوت می باشدحتی دریک فردنیز نرمال هاتحت شرایطی تغییرمی کنندازطرف دیگرمقادیری که درکارهای تحقیقاتی ذکرمی شودازنظرآماری ۹۵ درصدجمعیت راشامل می شود یعنی ۵درصد ممکن است نرمال باشنددرحالیکه خارج ازمحدوده نرمال قرارمی گیرند به این دلیل بهتراست ازواژه مقادیرمرجع بجای مقادیرنرمال استفاده شود.جان مطلب اینجاست که اولابایکبارآزمایش نباید حکم صادرنمود ثانیا تغییرات هورمونی درفواصل زمانی خاص حائز اهمیت می باشد.بعنوان مثال اگر TSH فردی ۶ وT3 و T4 نرمال باشند ودرآزمایشهای بعد نیز افزایش TSH و کاهش T3 و T4 مشاهده نشود این فرد یوتایروئید می باشد.البته منطقی است که چنین فردی درهنگام آزمایشات چکاب ،تستهای تیروئیدرانیز تکرارنماید.
آخرين ويرايش: زمان نامشخص ارسال توسط دکتر سیدمجیدسزاوارکمالی.
  • صفحه:
  • 1
زمان ايجاد صفحه: 0.23 ثانيه

گفتگوی آنلاین

ابتدا باید لاگین کنید.