نحوه ی تهیه لام در آزمایشگاه میکروبشناسی
(1 مشاهده) (1) مهمان
هشدار : خواهشمند است کلیه مطالب درج شده را همراه با رفرانس مربوطه ارائه نمائید مطالب بدون ذکر رفرانس از درجه اعتبار ساقط است و توسط تیم مدیریت حذف میگردد
توجه : این تالار برای طرح مشکلات و سوالات تخصصی کاربران می باشد ... لطفا برای درج مطالب آموزشی / مقالات از منوی وبلاگ ساز استفاده نمائید
حتما فیلم آموزشی تالار گفتگو را از لینک زیر دانلود و مشاهده نمائید.
<www.iso4lab.com/index.php?option=com_pho...Itemid=202">
  • صفحه:
  • 1

موضوع: نحوه ی تهیه لام در آزمایشگاه میکروبشناسی

نحوه ی تهیه لام در آزمایشگاه میکروبشناسی زمان نامشخص #1

آزمایش مستقیم نمونه ها

مشاهده مستقیم لام یکی از مهمترین و اصلی ترین مراحل تشخیص در آزمایشگاه باکتریولوژی است چون بر خلاف کشت باکتری ها که امکان آلوده شدن نمونه ها وجود دارد با مشاهده لام مستقیم این مشکل تقریبا حل می شود . در حالت کلی در آزمایشگاه در دو حالت لام تهیه میکنیم:

الف ) تهیه لام از محیط کشت بعد از کشت باکتری و مشاهده کلنی ها:

معمولا بعد از ایزوله شدن باکتری ها و رشد کلنی های خاص در محیط کشت ، برای ادامه مسیر تشخیص باید لام تهیه کرده و رنگ آمیزی گرم انجام بدهیم .

ب) تهیه لام از نمونه فرستاده شده به ازمایشگاه قبل از کشت:

در برخی موارد خاص باید بعد از دریافت نمونه ها هر چه سریع تر از انها لام مستقیم تهیه کرد . در زیر لیست نمونه ها و شرایطی را که باید لام تهیه کرد ذکر شده است:

*نمونه CFS که دارای رنگ و یا رسوب خاص است . در این حالت بعد از سانتریفیوژ نمونه،از رسوب CFS لام مستقیم تهیه میکنیم .
*نمونه خونی که دارای کدورت و یا رنگ و یا نشانه خاص دیگری است که در این حالت هم از نمونه لام مستقیم تهیه می کنیم .


تهیه لام

برای تهیه لام از سرم فیزیولوژی استفاده می کنیم . علت اینکه از آب مقطر برای تهیه لام استفاده نمی کنیم این است که آب مقطر فشار اسمزی را تغییر داده و باعث لیز باکتری ها می شود . مقدار و محل برداشت کلونی(از یک کلنی مشخص برداشته شود) از محیط کشت برای تهیه لام بسیار پر اهمیت است و هرگونه اشتباه در این کار ما را شاید دچار اشتباه کند . همیشه باید تناسب مقدار کلنی و مقدار سرم فیزیولوژی را حفظ کنیم . به عبارت دیگر لام ما باید همیشه هموژن باشد . اگر مقدار کلنی برداشته شده زیاد باشد در این صورت لام پس از رنگ امیزی گرم بسیار تیره و کدر بوده و بررسی عوامل باکتریایی را با مشکل روبه رو می سازد . اما اگر میزان کلنی کم باشد لام تهیه شده رقیق خواهد بود و در پیدا کردن عوامل باکتریایی در زیر میکروسکوپ دچار مشکل خواهیم شد .

در تهیه لام باید قبل از هر کاری شماره نمونه را بر روی لام درج کنیم .
قبل از تهیه لام باید به نوع محیط کشت توجه کرد . برای نمونه ; در محیط کشت بلاد اگار هیچ وقت باکتری گرم مثبت و گرم منفی قابل تشخیص از یکدیگر نبوده و هر دو در این محیط رشد می کنند . اما در محیط SS همیشه کلونی ها ی گرم منفی رشد می کنند .
لام تهیه شده نباید وسیع باشد به عبارت دیگر اسمیر تهیه شده بهتر است در وسط لام و به میزان مناسب تهیه شود .
نکته بسیار مهمی که باید در تهیه لام به ان دقت کرد این است که همیشه باید از یک کلونی مشخص بر روی محیط کشت نمونه برداری کرد تا در بررسی میکروسکوپیک دچار سردرگمی نشویم .


FIX کردن لام :

پس از مخلوط کردن کلنی و سرم فیزیولوژی بر روی سطح لام و ایجاد یک اسمیر هموژن ، می بایست نمونه لام تهیه شده را به دلایل زیر فیکس کنیم :

باکتری ها کشته می شوند و در این صورت احتمال آلودگی تکنسین از بین می رود .
باکتری ها بر روی سطح لام تثبیت شده و به سطح لام می چسبند. .
طی عمل فیکساسیون باکتری ها کشته شده و رنگ پذیر می شوند ( باکتری های زنده رنگ پذیر نیستند) .


برای فیکس کردن لام ها در آزمایشگاه می توانیم از دو روش زیر استفاده می کردیم :

حرارت (اکثرا). – در دمای ۶۰- ۴۵درجه سانتیگراد
الکل . ( متانول ۱۰۰% )
نکته : قبل از فیکس کردن لام باید اسمیر تهیه شده کاملا خشک شود در غیر این صورت در هنگام فیکس کردن لام به روش حرارتی ممکن است بخاری از سطح لام متصاعد شده و فرد را آلوده سازد .
  • جلال بابائی
  • ( كاربر )
  • آفلاين
  • كاربر نيمه فعال
  • ارسال: 67
  • امتياز: 0
كاربر(ان) زير تشكر كردند: مسعود مرجاني
  • صفحه:
  • 1
زمان ايجاد صفحه: 0.21 ثانيه

گفتگوی آنلاین

ابتدا باید لاگین کنید.